Helsinge Net Ovanåker inför DDoS-skydd för ett tryggare internet
Vi har förstärkt vår bredbandsplattform med ett integrerat skydd mot överbelastningsattacker (DDoS). Skyddet ingår nu automatiskt i alla våra internetanslutningar – utan extra kostnad eller extra utrustning för dig som kund.
En DDoS‑attack innebär att någon försöker överbelasta en tjänst, ett företag eller en användare på internet genom att skicka stora mängder trafik, nästan som en bilkö på en motorväg där allt stannar upp. Resultatet kan bli att tjänsten blir mycket långsam eller helt otillgänglig. Det kan påverka allt från surf och spel till videomöten och företagskritiska system. När den här typen av attacker ökar blir ett robust grundskydd allt viktigare.
Det här innebär vårt DDoS‑skydd:
- Trafiken i nätet övervakas och skyddas dygnet runt
- Skadlig attacktrafik filtreras bort innan den når din anslutning
- Du behöver ingen extra utrustning eller aktivering
- Skyddet arbetar i realtid och filtrerar bort den skadliga trafiken utan att du ens märker det.
Det nya DDoS‑skyddet är ett viktigt komplement, men ersätter inte annan säkerhet som exempelvis antivirus och brandvägg.
Senast uppdaterad

Skriv ut